Érdekességek a kutyák látásával kapcsolatban

Minden gazdit foglalkoztat az a gondolat, hogy vajon kedvence miképp érzékeli a körülötte lévő világot. Avagy hogyan lát, hall, hogyan érzékeli a szagokat, a hideget, meleget, stb.

Ezek közül pedig általában a látást övezi a legnagyobb érdeklődés. Sokak fejében máig tartja magát az a tévhit, hogy a kutyák nem érzékelik a színeket, hanem csak fekete-fehérben látnak. Ám mostanra a tudósok bebizonyították, hogy azért ez nem teljesen így van, bár tény, hogy másképp működik a látásuk, mint az embereké.

Ami viszont tény: a kutyák látása idővel romolhat, de ez a folyamat lassítható, ha odafigyelsz kedvenced egészségére. Ebben pedig a táplálkozásnak nagyon fontos szerepe van, a Kutyakajas.hu Webáruházban kapható Happy Dog eledelekkel viszont nem lőhetsz mellé, hiszen ezek rengeteg értékes tápanyagot tartalmaznak, ami többek között az eb látását is támogatja. 

A színek érzékeléséről dióhéjban

A kutyák és az emberek szeme alapjaiban véve hasonlóan épül fel, mindkettőben találhatóak úgynevezett csapok és pálcikák. Előbbiek a színlátásért, utóbbiak pedig a fény érzékeléséért felelősek. A csapoknak három típusa van, amik eltérő hullámhosszúságú fényt fognak fel – kéket, zöldet és vöröset. Ezt hívja a szaknyelv trikomatikus látásnak.

A kutyáknak viszont csak kétféle ilyen csap található a szemében, és ezekből is kevesebb, így egyes vizsgálatok szerint a kék és sárga színt érzékelik, illetve valamennyire a zöldet is, de ezt sem olyan szinten, mint az ember. 

Persze ebben a kérdésben még ma sincs egységes álláspont, de a jelenlegi tudásunk szerint a kutyák látását nagyjából úgy kell elképzelni, mintha egy ember zöld-vörös színvakságban szenvedne. 

A “szürke ötven árnyalata” a kutyák esetében 

Sokáig azt hitték, hogy a kutyák a szürke árnyalatait is csak korlátozottan tudják érzékelni. Viszont mára bizonyosságot nyert, hogy ennek pontosan az ellenkezője igaz, vagyis a kutyák jóval többféle szürke színt tudnak megkülönböztetni egymástól, mint mi, emberek.

Valamint sokkal élesebben látnak sötétebb fényviszonyok között is, ez pedig sokkal hasznosabb számukra a vadászathoz, mint az, hogy minden színárnyalatot jól érzékeljenek. 

A mozgásérzékelés bajnokai

Habár annyi biztos, hogy bundás kedvenceink nem látnak annyi színt, mint mi, viszont ettől még egyáltalán nem kell sajnálni őket, hiszen a mozgásokat viszont sokkal jobban érzékelik nálunk. 

Akár több száz méterről is képesek kiszúrni egy mozgó állatot vagy tárgyat, még szürkületben is. Valamint sokkal hamarabb reagálnak a mozdulatokra – te is biztosan megfigyelted már, milyen pontosan követi a szemével az eldobott labdát vagy a kezedben lóbált kötelet, amikor játszotok.

Mindehhez még a kiváló szaglásuk is hozzájárul, amiben szintén nagyságrendekkel megelőznek minket. A hallásuk pedig szintén sokkal fejlettebb az emberénél.

Tehát bár a kutyák színlátásban sokkal rosszabbul teljesítenek nálunk, viszont a többi érzékszervükkel kiválóan kompenzálják ezt a hiányosságot.