Azt valószínűleg mindenki tudja, hogy a lóversenyzésben kifejezetten jó pénzek mozognak, egy erős és nyerőképes ló tulajdonosa komoly pénzeket szerezhet egy sikeres állat segítségével. Természetesen vannak jelentős költségek a bemeneti oldalon, de egy bizonyos szint felett azért már egész jó pénzeket nyerhet a ló. Azt sem szabad elfelejteni, hogy nem csak a lóverseny eredmények azok, amelyek bevételt jelenthetnek.
Lehet bevételt szerezni akár úgy is, hogy csak minimális részesedése van valakinek egy ló tulajdonjogában, úgynevezett szindikátuson keresztül. Aztán ott vannak a szervezőktől származó díjak, akik persze a lóverseny fogadás segítségével jutnak extra bevételhez. De nagyon fontos tényező még az utódokhoz való hozzájárulás, mert kifejezetten drága egy jó eredményekkel, felmenőkkel rendelkező lóval való pároztatás. De ezek a tényezők még mindig csak azt mutatják meg, hogy a ló tulajdonosa hogyan kereshet pénzt. Felmerül a kérdés viszont, hogy a zsoké milyen bevételekre számíthat. Kap pénzt például a lóverseny eredmények alapján vagy fizetéséért dolgozik?
A zsokék bevételi lehetőségei
Teljes pontossággal nem lehet megmondani, hogy milyen pénzhez jut egy zsoké, de a számok alapján a legjobbnak számító, legjobban fizetett amerikai zsokék is maximum a 10%-át kapják annak, amit mondjuk a ló tulajdonosa és gazdája kap. Vegyük mondjuk példaként a Dubaj Világkupa versenyét, ahol az első helyezett akár 10 millió dollárnyi jutalmat is kaphat. Azért ez egy kifejezetten nagy szám, nem olyasmi, amit mondjuk a lóverseny tippmix segítségével nyerhet egy fogadó. Dubajban a nyertesnek járó díj 60%-a biztos, hogy a tulajdonosé, sőt, lehet még több, és csak 10% megy a zsokéhoz. A második és harmadik helyen záró zsokék pedig a nyeremény 5%-át kapják meg, a többiek pedig még ennyit sem.
Forrás: unsplash.com
Magyarországon persze más a helyzet, főleg, hogy nem gyakran fordul elő, hogy valaki főállású fizetésért pályázik. A versenyeket szerződéses versenyek formájában szervezik, és a verseny végén ennek megfelelően számlázzák ki a tulajdonosnak.
Ráadásul a magyar lóversenyekre való fogadás már sok-sok évtizede nagyon népszerű. Sok lórajongó szeret összegyűlni a versenypályán, megnézni a futamokat és fogadni a favoritokra. Imádják az izgalmakat, az adrenalin érzését és a győzelem ízét annak a lónak, akire fogadtak. Ha azonban nincs lehetőség arra, hogy élőben részt vegyenek egy versenyen, az internet és a modern technológia mindig segítségükre lehet. Hiszen a magyar lóverseny fogadás online is elérhető. Az értékelő oldalak pedig segítenek a legjobb bukméker kiválasztásában.
Vannak híresebb magyar lótulajdonosok, istállók és tenyésztők, akiknél Magyarországon is azért tisztességesen meg lehet élni, de láthattuk már néhány verseny és a szövetség által szervezett rendezvény kapcsán, hogy sok a nagyon erősen küzdő szereplő, akiknek a hobbi inkább viszi a pénzt, mint hozza. Ha viszont sikerül megugrani egy szintet, akkor persze megnyílhatnak más dimenziók is.
A pontos számok angol példákon keresztül
Az alap bevétel egy zsoké számára a lovaglópénz, ezt szimplán azért kapják, mert lovagolnak. Futamonként megy a lovaglódíj kiszámolása és mondjuk Angliában a legjobb zsokék naponta akár 400 ezer forintot vagy afeletti pénzt szerezhetnek, ha elég sok versenyt lenyomnak egy nap. De ezt aztán masszívan szét kell osztaniuk,
- kell fizetni a segítőiknek,
- kell adózniuk,
- kell a szövetségnek fizetniük és így tovább.
Nem csoda, hogy a legtöbb jó zsoké úgy dolgozik, mint egy őrült. Szponzoraik nem lehetnek, lóverseny fogadóiroda közelébe nem mehetnek, ráadásul a szigorú szabályok miatt nem is nagyon tudnak mindenfelé ugrálni, hogy minél több fizető megbízást szerezzenek.
Vannak kivételek, mondjuk ott van például Victor Espinoza az Egyesült Államokból, aki egy legendás lovat lovagolt. Ő például a Monster energiaitallal tudott leszerződni hosszú egyeztetés után. Mondjuk ő viszont legenda, aki minden percét élvezi már annak, amit csinál:
“Az érzés, amit érzek, le sem tudom írni. Csak annyit mondhatok, hogy ez egy csodálatos, csodálatos érzés.”
De nézzük meg, hogy ez mit is jelent összességében az év végén egy jó zsoké számára. Induljunk ki Angliából, ahonnan jóval több adat áll rendelkezésre, mint Magyarországon. Egy lovas átlagosan 200-215 versenyen indul el évente, ami azért nem kevés, de a lóverseny tippmix piaclistáján is látható, hogy milyen sok verseny zajlik, tehát rengeteg zsokéra is szükség van.
Forrás: unsplash.com
Ha kiszámoljuk, hogy mondjuk 120 angol fontot (500 magyar forint) keres egy zsoké egy versennyel átlagosan, és az összes bevételének 25%-a elmegy költségre, mint inas díja, biztosítás, szövetségi pénz és így tovább, akkor az hozzávetőlegesen kijön 20 ezer fontra. Ami 10 millió forint. Természetesen nem tisztünk megítélni,hogy ez milyen bevétel, de látható belőle, hogy míg a lóverseny fogadóiroda komoly bevételeket tud szerezni a futamokból, egy átlagos zsokénak nagyon sokat kell hajtania, hogy tisztességes bevétele legyen.
A sztárok bevételei opciói és konkluziók
A számítási példa természetesen egy teljesen egyszerű zsokéra vonatkozik, mert azért vannak felsőbb kategóriák is, ismertebb lovasok, akik a legnagyobb versenyeken jelennek meg. Ők jelentik azt a felső szintet, akik már tényleg sztárként vannak kezelve. Ha lehet hinni az adatoknak, akkor Anglia legjobb lovasainak bevétele egy nagyon erős és eredményes évben 100 millió forint körül mozog. Szép pénz ez már, de tegyük hozzá, hogy ők a legjobbak, rengeteget dolgoznak és 100 millió forintos éves fizetés az Magyarországon több sportágban a rosszabbak közé tartozna.
Annyit még tegyünk hozzá a számokhoz, hogy ebbe nem került bele a szponzori pénz, ami azért időnként meg tudja tolni a számot felfelé és ha valaki a hazai versenyszezonon kívül vállal még futamokat külföldön is, az is növelheti a bevételeket. A lóverseny tippek persze szóba sem jöhetnek, hiszen a zsokék szigorúan tiltottak a fogadás minden formájától.
Összességében elmondható tehát, hogy a zsokékat nem kell sajnálni, élvezik, amit csinálnak, bevételt is szereznek belőle, de azért tisztában kell lenni azzal, hogy egy tulajdonoshoz, versenyszervezőhöz vagy akár a jó lóverseny tippek segítségével rendszeresen nyereményt szerző fogadóhoz képest sokkal keményebb munkával szereznek jelentősen kisebb fizetést.
De a legendás AP McCoy mondta egyszer, amikor a karrierjéről kérdezték:
“Én már 13500 vesztes versenyen lovagoltam, szóval sok mindent másképp csinálnék, ha újrakezdeném. Nem hiszem, hogy 20 év alatt valaha is igazán elégedett lettem volna. Soha nem kaptam meg azt, amit akartam, mert minden versenyt meg akartam nyerni.”