Gyanús linkre kattintottam a telefonon – mi ilyenkor a teendő?

telefon link

A telefonos vírusok és kártevő programok sajnos egyre nagyobb veszélyt jelenthetnek a készülékünk és az azon tárolt adataink számára. Ezek sokszor gyanús linkeken keresztül terjednek emailen vagy a közösségi média oldalakon és chat alkalmazásokon, így a mindennapi használat során megvan annak a kockázata, hogy ennek áldozatává esünk. Amennyiben ez megtörténik, célszerű minél hamarabb lépéseket tenni – a mai cikkben ezt a kérdéskört mutatjuk be és hasznos tanácsokat adunk a helyzet megoldására.

Milyen kockázatai lehetnek a gyanús link megnyitásának?

Talán a leggyakoribb módja a telefonos kártevők és vírusok terjedésének a kártékony weboldalakra vezető linkek, amelyeken keresztül a telefonon tárolt személyes adataink veszélybe kerülhetnek. Amikor megnyitunk egy ilyen linket, akkor a támadók sokszor észrevétlenül megszerezhetik a különböző bejelentkezési adatainkat, jelszavainkat és bankkártya adatokat. Az utóbbi időben ez a veszély már iPhone készülékeken is megjelenhet, így nem árt résen lenni.

A veszélyt jelentő weboldalak sokszor nagyon hasonlítanak az általunk gyakran használt honlapokra, amelyek gyakran különböző szolgáltatások nyújtását ígérik és így szeretnék megszerezni a számunkra érzékeny adatokat. Minden esetben figyeljünk arra, hogy milyen oldalakon adjuk meg például a bankkártya adatainkat vagy belépési azonosítónkat hiszen azokkal könnyűszerrel visszaélhetnek a támadók. A biztonságos weblapok kiszűrésének legegyszerűbb módja lehet az oldal linkjében található HTTPS (https://) kezdőtag, ami az oldal megbízhatóságát jelzi. Valamint, igyekezzünk kerülni azokat az oldalakat, ahol a Facebook vagy egyéb közösségi média fiókkal történő bejelentkezés során tudunk hozzáférni a tartalmakhoz.

Más esetekben a kártékony oldalak megnyitásával automatikusan kémprogram vagy telefonos vírus kerül letöltésre a készülékünkre, sokszor úgy, hogy ezt észre sem vesszük. Ilyen esetben bizalmas információk kerülnek továbbításra a készülékről, amelyekkel később vissza tudnak élni. Mit tudunk tenni, hogy ezt megelőzzük?

Az internet kikapcsolása

Az első lépés, miután észrevesszük, hogy gyanús linkre kattintottunk, az internet hozzáférés kikapcsolása. Ez a Wi-Fi és mobilinternet hozzáférést is magába foglalja és legegyszerűbben a repülőgép üzemmóddal tudjuk ezt megtenni. Az internet hozzáférés kikapcsolása megakadályozhatja a kártékony alkalmazások letöltését és a vírus elterjedését a hálózatra csatlakoztatott egyéb eszközökön is.

Bankfiók felügyelete

Amennyiben telefonunkat bankolásra is használjuk, esetleg hozzáadtuk a bankkártyát a készülékhez, akkor a gyanú felmerülésekor ellenőrizzük egy másik készülékről, hogy nem történt pénzmozgás a számlánkon. Bármilyen gyanús tranzakció észlelésénel azonnal jelezzük azt a bank felé, hogy ideiglenesen megakadályozható legyen a további csalások elkövetése. A mai bankolásra használt alkalmazások esetében mindig állítsunk be extra azonosítási lépéseket (SMS kód, token), hogy nagyobb biztonságban tudhassuk adatainkat.

Gyakori adatmentések

A kártékony programok nagy kárt okozhatnak a telefonunkban és sok esetben letilthatják a különböző alkalmazásokhoz való hozzáférésünket vagy törölhetnek számunkra nagyon fontos adatokat. Ügyeljünk arra, hogy készülékünk adatiról folyamatosan készüljön biztonsági mentés vagy használjunk külső memóriakártyát az adatok tárolására. A telefonos vírusok eltávolítása a gyári beállítások visszaállításával is megtörténhet, viszont ilyenkor minden adat törlődik a készülékről – ilyenkor is szerencsés, ha rendelkezünk biztonsági mentésekkel.

Bejelentkezési adatok módosítása

Ha felmerül a gyanú, hogy készülékünk megfertőződött, szintén érdemes megváltoztatnunk a főbb fiókjainkhoz tartozó jelszavakat, mint például a Google fiók, közösségi média fiókok, banki belépési adatok esetében. Továbbá, célszerű beállítanunk a kétfaktoros azonosítással történő bejelentkezéseket, ami extra védelmet ad a támadások és csalások ellen.

Antivírus programok

Amennyiben a fenti lépéseket elvégeztük és meggyőződtünk az adatok biztonságáról, visszaállíthatjuk a készüléken az internet hozzáférést. Minden esetben ajánlott egy telefonos antivírus program telepítése és aktív használata, hiszen ezek időben kiszűrhetik a káros programokat és gyanús folyamatokat. Győződjünk meg róla, hogy az antivírus program megbízható forrásból származik, azt kizárólag a hivatalos Google áruházról töltsük le. Az olyan elterjedt megoldások, mint az Avast, AVG vagy Kaspersky jellemzően teljesen ingyenesek és segítségükkel ellenőrizhetjük, hogy nem került ismeretlen forrásból származó alkalmazás a készülékre.

Gyári beállítások visszaállítása

A fent leírtaknak megfelelően a legbiztosabb módszer a vírusok eltávolítására a gyári beállítások visszaállítása, ami minden adatot és beállítást töröl az eszközről. Emlékezzünk rá, hogy ilyen esetben fontos a biztonsági mentések elkészítése is!

Elővigyázatosság

Bízunk benne, hogy rövid útmutatónk segítségével csökkenteni tudod a vírusok és kémprogramok okozta veszélyeket. A kulcs minden esetben az elővigyázatosság: olyan oldalakat látogassunk, amelyekben megbízunk, ne kattintsunk ismeretlen linkekre és ne adjuk ki az adatainkat ismeretlen személyeknek email-en vagy telefonon keresztül. Amennyiben ismerőseink küldenek nekünk gyanúsnak tűnő linkeket, akkor azokat is érdemes kerülni, hiszen lehetséges, hogy az ő fiókjuk is feltörésre került és akaratukon kívül továbbították a vírust. Végül, legyen mindig antivírus program telepítve és bekapcsolva, ami időben figyelmeztethet minket a különböző veszélyekre.