Az Egyesült Államokban 2019-es adatok szerint az összes rákos megbetegedés 40%-a és a halálozások közel fele még mindig olyan tényezőknek köszönhető, melyek potenciálisan elkerülhetők.
Korábbi évek statisztikái alapján úgy tűnik, hogy ezek az arányok csak kismértékben csökkentek a 2014-es adatokhoz képest, ám a tényleges megbetegedések és halálesetek száma továbbra is növekszik. Ennek hátterében állhat a lakosság öregedése, valamint a különböző, a rákhoz vezető életmódbeli kockázatok folyamatos jelenléte.
Változó kockázati tényezők és új irányok
A legfrissebb kutatások rávilágítanak, hogy a rákos megbetegedések hátterében álló dohányzás, fizikai inaktivitás, túlsúly, alkoholfogyasztás és a különböző vírusok – mint a hepatitisz B (HBV), hepatitisz C (HCV) vagy a humán papillomavírus (HPV) – továbbra is jelentős szerepet játszanak. Érdekes módon a HCV-fertőzés változó szerepe a májrák kialakulásában különbségeket mutatott a nemek között. Korábban a nőknél nagyobb arányban jelentették, ám a mostani adatok inkább a férfiak magasabb előfordulási arányára világítanak rá.
A vegán életmód és táplálkozási tanácsadó képzésén bővebben tájékozódhatunk annak kapcsán, hogy mit érdemes tenni az egészség megőrzése érdekében.
Ismeretlen tényezők és további kutatási lehetőségek
Míg a fizikai inaktivitás és a rákkockázat közötti kapcsolat némileg alulértékelt volt a korábbi vizsgálatok során, most már nyilvánvaló, hogy többféle ráktípushoz is hozzájárulhat. Az emlő- és hasnyálmirigyrák növekvő előfordulása szintén felveti a kérdést: milyen kevéssé ismert életmódbeli faktorok játszhatnak szerepet a daganatok kialakulásában?
A hazai és nemzetközi híroldalak rendszeresen foglalkoznak a daganatos betegségek okainak és megelőzési módjainak feltárásával, hiszen e betegségterhelés redukálása nemcsak az egyének, hanem az egészségügyi rendszerek szempontjából is kiemelt fontosságú.
Jövőbeli megelőzési stratégiák és oktatási szerepvállalás
Az is világossá vált, hogy az egyénekre szabott prevenciós programok, melyek különböző társadalmi csoportok szükségleteit figyelembe veszik, különösen hatékonyak lehetnek a marginalizált közösségek körében. Az olyan intézkedések, mint például a dohányzás visszaszorítását célzó kampányok, a vírusfertőzések elleni szűrések, valamint a HPV elleni oltások bevezetése, jelentős potenciállal bírnak a rák megelőzésében.
A LifestylePro Academy szerepe ebben az edukációban kulcsfontosságú lehet. Célzott képzéseik révén az orvosok és egészségügyi szakdolgozók képesek lehetnek hatékonyabban beavatkozni és oktatni pácienseiket az egészséges életmóddal kapcsolatos tudnivalókról. Az egészségtudományi ismeretek terjesztése segíthet a hétköznapi embereknek is, hogy jobban megértsék, milyen tényezők veszélyeztethetik egészségüket, és hogyan csökkenthetik ezek hatásait.